Czym jest PROJEKT TECHNOLOGICZNY kuchni?

feature-image

Według definicji znalezionej na stronie http://projekttechnologicznykuchni.pl/ „Projekt technologiczny to inaczej koncepcja programowo-przestrzenna z zaznaczeniem układu funkcjonalnego pomieszczeń oraz proponowanego wyposażenia technicznego.”

Projekt technologiczny wzór.PNG

Projekt technologiczny wzór – wykonanie http://horecaplus.eu/

Dokładniej jest to projekt techniczny tworzony najczęściej w oprogramowaniu typu CAD, na którym technolog rozplanowuje rozmieszczenie wszystkich niezbędnych pomieszczeń. W każdym z pomieszczeń projektujący dobiera niezbędne wyposażenie gastronomiczne, w zależności od rodzaju planowanej działalności.

Projekt technologiczny stanowi wytyczne dla poszczególnych branż projektowych (wod-kan, wentylacyjnej i elektrycznej). Pokazuje szczegółowo rozplanowanie sieci elektrycznej, dokładne umiejscowienie i rodzaj instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz zawiera wszelkie dane potrzebne do zaprojektowania systemu wentylacji w zakładzie gastronomicznym.

Projekt powinien być wykonany i oddany inwestorowi w dwóch egzemplarzach. Jeden egzemplarz  przekazuje się do Zapobiegawczego Nadzoru Sanitarnego, a drugi do Bieżącego Nadzoru Sanitarnego (tzw. „żywieniówka”).

Projekt technologiczny jest wymagany przez większość Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych. Należy pamiętać jednak, że opracowanie takie inwestor może wykonać we własnym zakresie lub zlecić jego realizację profesjonalnej firmie konsultingowej lub technologowi (http://projekttechnologiczny.pl/).

Zaleca się zaopiniowanie projektu technologicznego kuchni przez rzeczoznawcę ds. sanitarno-higienicznych. Rzeczoznawca do spraw sanitarnohigienicznych to osoba, która uzyskała uprawnienie nadane przez Głównego Inspektora Sanitarnego do uzgadniania w imieniu Państwowego Inspektora Sanitarnego dokumentacji projektowej pod względem wymagań higienicznych i zdrowotnych.

Ceny projektów zaczynają się od 1600 zł (projekt technologii niewielkiego lokalu). Górna granica jest trudna do określenia ponieważ zależy od wielkości lokalu i rodzaju produkcji. Średni koszt wykonania projektu technologicznego kuchni gastronomicznej waha się od 2500 zł do 6000 zł netto.

Przykładowa legenda projektu technologicznego – wykonanie http://projekttechnologicznykuchni.pl/

IREK – marketer, UX, grafik, projektant, blogger, kucharz, podróżnik, liberał. Mówi biegle po hiszpańsku.
Często nazywany „człowiekiem orkiestrą”.
Ekspert od wielu lat związany z branżą HoReCa (Hotele Restauracje Catering).
Pomaga również przedsiębiorcom i ich firmom zaistnieć w internecie. Swoją wiedzą i doświadczeniem chętnie dzieli się z innymi.
Prywatnie – podróżnik, miłośnik squasha oraz zapalony rowerzysta. Entuzjasta nowych technologii oraz nowoczesnego, ergonomicznego i funkcjonalnego designu.

HORECA+ tel. +48 889 30 40 50

2 myśli na temat “Czym jest PROJEKT TECHNOLOGICZNY kuchni?

  1. Nie ma specjalnych wymagań dotyczących wind gastronomicznych.
    Idealnie byłoby, gdyby winda była ze stali nierdzewnej. Wskazane jest również, żeby była dwudzielna (górna część na gotowe posiłki, dolna na brudne naczynia).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *