5 lifehacków, czyli sposób na HACCP

Zmorą każdego właściciela restauracji jest system HACCP. Jak go udokumentować, zapoznać personel i w łatwy sposób wdrożyć w życie swojego lokalu?

Oto  5 sposobów, które pomogą Ci okiełznać HACCP.

  1. INSTRUKCJE

Dokumentacja HACCP to przede wszystkim instrukcje i procedury. Każdy pracownik, powinien zostać z nimi zapoznany. Czy sam podpis pod szkoleniem wystarczy?

Najważniejsze instrukcje stanowiskowe oraz te dotyczące punktów CP i CCP powinny być zamieszczone w widocznym miejscu. Łatwy dostęp do instrukcji spowoduje, że pracownik (nawet ten znudzony) w końcu je przeczyta. Zamiast tradycyjnego wyklejania ścian instrukcjami, można zakupić STOJAK BIUROWY.

 

Zalety:

– nie zajmuje dużo miejsca,

– pozwala zamieścić wiele instrukcji w jednym miejscu,

– daje możliwość zamieszczenia instrukcji w kilku miejscach w lokalu.

 

1

 

  1. NUMERACJA URZĄDZEŃ CHŁODNICZYCH

 

Dobra Praktyka Produkcyjna i Higieniczna zakłada kontrolę temperatury artykułów wymagających przechowywania w warunkach chłodniczych. Co zrobić, gdy mamy 10 urządzeń chłodniczych różnego typu?

 

Aby ułatwić kontrolę, należy WSZYSTKIE URZĄDZENIA CHŁODNICZE PONUMEROWAĆ. Następnie w Rejestrze kontroli temperatur urządzeń chłodniczych zamieścić odpowiednią ilość kolumn wraz z numeracją.

 

Uwierzcie – od dziś codzienna kontrola temperatury będzie trwała o wiele krócej.

2

 

  1. TABLICA KORKOWA

Niekiedy trudno jest egzekwować od naszych pracowników obowiązki, związane z utrzymaniem odpowiedniej higieny naszego lokalu. Jest jednak na to sposób.

 

W widocznym miejscu ZAMIESZCZAMY TABLICĘ KORKOWĄ, DO KTÓREJ PRZYPINAMY KARTY I REJESTRY związane z codziennymi czynnościami (np.: naświetlanie jaj, kontrola temperatury w urządzeniach chłodniczych, plan higieny lokalu, czy harmonogram mycia i dezynfekcji urządzeń chłodniczych).

 

Od tej pory, pracownik nie będzie mógł się wymigać od swoich obowiązków i tłumaczyć, że zapomniał.

 

  1. PIECZĄTKA

Każda dostawa powinna być przez pracownika lokalu sprawdzona i oceniona przed przyjęciem. Wypełnianie tradycyjnego Rejestru przyjęcia dostaw, zajmuje dużo czasu. Alternatywą jest wyrobienie odpowiedniej PIECZĄTKI.

Jeżeli surowce, półprodukty, czy też wyroby gotowe są przyjmowane do restauracji, na odwrocie dokumentu dostawy (faktura, WZ) stawiana jest pieczątka potwierdzająca wszystkie wymagania. W przypadku gdy w czasie dostawy zakwestionowany zostanie którykolwiek ze sprawdzanych parametrów, dana partia nie wchodzi do magazynów tylko oznakowana jako „ZWROT” jest odsyłana do dostawcy.

 3

  1. ETYKIETY

Jedną z rzeczy, która przykuwa moja uwagę podczas kontroli – to opisane pojemniki z żywnością. Najczęściej spotykam pojemniki, na które naklejane są na siebie kolejne „cenówki” z datą. Byłam również świadkiem,  jak daty zapisane na pojemnikach były przekształcane na nowe – „Nie da się starych zmyć.” – stwierdzał pracownik.

 

Jest jednak sposób, aby nasze pojemniki wyglądały schludnie i mogły nam służyć przez wiele lat. Producenci, oferują obecnie ETYKIETY ROZPUSZCZALNE W WODZIE. Jednym z nich jest firma LabelFresh, które posiada bogatą ofertę różnego rodzaju etykiet i naklejek.

4

 

 

 

 

 

 

Ekspert ds. systemu HACCP w HORECA+
Konsultant ds. przepisów prawa żywnościowego / Technolog żywności / Towaroznawca

Od wielu lat zajmuje się wdrażaniem systemu HACCP w gastronomii, jednocześnie pomagając właścicielom lokali zrozumieć obowiązujące przepisy prawa żywnościowego. Swoje doświadczenie, którym chętnie dzieli się z innymi, zdobyła jako praktyk i uczestnik licznych szkoleń i konferencji.

Uwielbia próbować nowych rzeczy, kocha góry, a przede wszystkim spędzać czas z najbliższymi.
Fanka kuchni czeskiej (szczególnie vepřo knedlo zelo), kawy i słodkości.

WSPÓŁPRACA PRZY TWORZENIU SYSTEMU HACCP – HORECA+ tel. +48 / 889 30 40 50

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *